Zamknij
Odnaleziony skarb z Minogi

Odnaleziony skarb z Minogi

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego dotarła do nas magiczna przesyłka: kufer wypełniony dokumentami dotyczącymi historii naszej Szkoły i nie tylko!

Znaleźliśmy w niej m.in. Kronikę naszej Szkoły, prowadzona od 12.09.1921 do 4.07.1938 przez Wojciecha Lucika i jego żonę Eugenię. Jest również Księga Protokołów z Rad Pedagogicznych, dokumenty dotyczące nauczycieli naszej Szkoły, jak również inne dokumenty mieszkańców Minogi. Większość z nich została sporządzona pięknym odręcznym pismem i jest świetnie zachowana.

Dokumenty te przeszły długą drogę i wiele przygód, zanim do nas dotarły: zostały zabrane przed wybuchem II Wojny Światowej przez państwa Lucików, kiedy szukając schronienia przed wojną, opuszczali naszą miejscowość. Pani Eugenia była nauczycielką, natomiast pan Wojciech kierownikiem szkoły. Zostały niedawno odnalezione w mieszkaniu w województwie opolskim, zajmowanym wcześniej przez wnuka państwa Lucików. Znaleziska dokonała córka pani Urszuli Kuc. Pani Kuc wspólnie z drugą córką, Anną Zając podjęły się wielkiego trudu: posegregowały te dokumenty i skontaktowały się z Panią Dyrektor naszej Szkoły, informując o znalezionym skarbie i chęci przekazania go.

W dniu 26.08.2020, przedstawiciele naszej Szkoły udali się do Zimnic Małych pod Opolem, w celu odebrania magicznego kuferka. Panie Urszula i Anna z wielkim zaangażowaniem przekazały wszystkie znalezione dokumenty opowiadając związane z nimi historie.

Pragniemy bardzo gorąco podziękować Pani Urszuli Kuc oraz Pani Annie Zając za uratowanie tak cennych dokumentów dotyczących naszej Szkoły oraz Minogi, jak również ogromny wkład pracy, jaki włożyły w usystematyzowanie ich i przekazanie naszej Szkole. Zapewniamy, iż zostaną one szczegółowo przez nas przeanalizowane i zarchiwizowane. Będziemy Panie informować, jak zostały przez nas spożytkowane.

Chcielibyśmy również podziękować Martynie i Piotrowi, że bez wahania poświęcili wakacyjny dzień i pojechali odebrać szkolny skarb!