O szkole

Szkoła Podstawowa w Minodze zapewnia edukację na poziomie podstawowym dzieciom z Minogi, Barbarki, Gołyszyna, Poręby Laskowskiej, Przybysławic oraz Zamłynia. Szkoła dysponuje biblioteką, pracowniami multimedialnymi, salą gimnastyczną, boiskiem, nowoczesnym placem zabaw oraz rozległym terenem rekreacyjnym. Przy szkole działają również oddziały przedszkolne dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Położenie

Nasza szkoła mieści się w niezwykle malowniczej okolicy, w miejscowości Minoga (gm. Skała), która jest usytuowana w dolinie Minóżki, na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. W samej Minodze znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy oraz późnobarokowy kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1736 r., a nieopodal znajduje się Ojców i Ojcowski Park Narodowy (8km), Zamek w Pieskowej Skale (11 km) oraz Kraków ze swoimi licznymi atrakcjami (25 km).

Trochę historii

Pierwsze wzmianki na temat szkoły pochodzą z 1791 roku. Funkcjonowała ona wówczas jako szkoła parafialna. Pobierało w niej naukę dziewiętnaścioro dzieci, a ich nauczycielem był pan Kobylański.

W okresie międzywojennym była niepełną szkołą powszechną sześcioklasową. Klasę siódmą można było kończyć w Skale. Od 1945 roku była szkołą siedmioklasową i mieściła się we własnym budynku w trzech salach oraz w trzech salach wynajętych w Pałacu.

Datą przełomową dla szkoły stał się rok 1972, kiedy to przystąpiono do budowy nowej siedziby, do której nauczyciele i uczniowie przenieśli się ostatecznie w 1976 roku.

Stale trwają starania o poprawę warunków dydaktycznych – w 2000 roku oddano do użytku salę gimnastyczną, w 2001 pracownię informatyczną, a w 2003 roku – z funduszy Gminy, Rady Rodziców i sponsorów – powstał przy szkole plac zabaw.